Особливості формування курсу долара і гривні

як формується курс долару

Для більшості з нас залишаються незрозумілими закономірності формування курсу світових валют. Тим часом, ріст чи зниження котирувань пов’язане з величезною кількістю факторів. Їх аналіз та облік економістами дозволяє робити будь-які прогнози стосовно динаміки курсів валют у майбутньому. Щоб вигідніше придбати валюту, є сенс вникнути в нюанси, ну а ми в даній публікації розповімо, як формується курс валют в Україні та світі.

Як формується курс гривні

Те, як формується біржеве котирування української гривні, аналогічно світовим процесам. Від цього і відштовхуються фінансові аналітики, роблячи прогнози стосовно росту чи падіння курсу гривні.

Станом на сьогодні курс гривні відрізняється відносною стабільністю та стійкістю. Це хороший сигнал для економіки нашої держави, який демонструє високий рівень розвитку політичної та фінансової системи.

Офіційну ціну української гривні відносно американського долара встановлює Національний банк України. Як визначається курс валют? Відзначене НБУ котирування – це загальнозважений курс від учасників ринку на міжнародній біржі. Відхилення складає близько 2%. Цей загальний показник відповідає межам коливань у міжнаціональному масштабі.

Які фактори впливають на формування гривні?

  1. Зростаючи чи падаюча вартість на торгівельних майданчиках у світі. Україна як постачальник сировини збуває в основному пшеницю, сталь та залізну руду: ціна на ці ресурси і визначає котирування гривні.
  2. Політична обстановка. Характер взаємовідносин із державами-сусідами впливає на вартість валюти. Обмеження торгівлі як наслідок наявної ситуації призводить до зниження рівня експорту та послаблення національного курсу.
  3. Девальваційні процеси в країнах, розташованих по сусідству (Казахстан, Білорусь).
  4. Відчувається чітка взаємозалежність, пов’язана із сезонністю. Традиційно напередодні свят (Новий рік, Різдво, Великдень, 8 березня тощо) населення збуває іноземну валюту. Те ж саме відбувається у сезон відпусток, коли люди витрачають гривні у відпустці.
  5. Природня чи штучно створена паніка на валютному ринку стає причиною того, що люди масово скуповують іноземну валюту. Попит на українську гривні впаде, та її котирування послабшають.

Як визначається валютний курс, знають працівники НБУ. Оновлення відбувається за грошовими одиницями із найвищими показниками конвертації.

Попит та пропозиція як фактор формування курсу

Торгові операції між тими, хто володіє валютою, і бажаючими купити її людьми формують курс валют. Якщо точніше, то важлива кількість бажаючих здійснити купівлю та продаж.

Хто створює попит на долар та євро?

  • Імпортери. Фактично, це кожен із нас, адже ми споживаємо одежу, що імпортується, природні ресурси, техніку тощо;
  • Населення. Українці, що спостерігають за стрімким знеціненням гривні протягом останніх шести років, схильні не довіряти національній валюті та скуповувати долар. Це і є відповідь на питання, як формується курс долара у нас;
  • Банки, що погашають валютні зобов’язання;
  • Спекулянти, які купують грошову одиницю для перепродажу за завищеною вартістю.

Заходить валюта у нашу країну двома шляхами. Перший – експорт сировини та продуктів харчування, другий – фінансова допомога та кредитування Міжнародного валютного фонду. Відсутність балансу між експортом та імпортом призводить до завищення вартості валюти, з чим іншим доводиться погоджуватися.