Що впливає на курс валют у світі та в Україні

Що впливає на курс валют у світі та в Україні

Міжнародна економічна система у сучасних реаліях не може функціонувати без національних валют. Грошові одиниці прямо чи опосередковано впливають на локальні та глобальні ринки, з їх допомогою укладаються угоди, формуються сектори економіки. Про те, від чого залежить курс валют та як змінювалась вартість української гривні протягом її історії, читайте нижче.

Що таке курс валют

Походження слова valuta – італійське, що в перекладі означає «гроші». Валютою називають грошові одиниці, що використовуються в інших державах та на міжнародному рівні (євро, долар).

Курс валют – це показник, що вираховується співвідношенням двох валют. Він означає, скільки потрібно заплатити однією національною валютою, щоб отримати іншу. Курс валют – це важливий фактор світової економіки, який визначає купівельну спроможність у конкретній країні.

Про світові валюти

На міжнародному рівні в обороті знаходиться національна валюта, що використовується в різних платіжних операціях. Це глобальна, чи світова грошова одиниця, і вона визнається домінуючою. Сьогодні такими є євро та долар США. В деяких країнах євро та долар впливають на економіку настільки, що внутрішні валюти прив’язані чи повністю замінюються ними, як у Панамі, Сальвадорі чи Еквадорі.

Протягом десятиліть долар займав провідну позицію у світі, але кілька років тому був потіснений євро. Це сталося після того, як європейські держави об’єднались у єдину економічну систему. Євро отримав резервний статус марки – валюти, який до цього використовувалась у Німеччині.

Сьогодні основу світових резервів складає американський долар – близько двох третин. Одна третина припадає на євро, інший об’єм розподілено між фунтом Великобританії, йєною Японії та франком Швейцарії.

Від чого залежить курс валют

Падіння чи підвищення курсу валют у світі можливе внаслідок різноманітних факторів. Зокрема, інвестування іноземних резидентів може посилити попит на валюту. Як це працює? Наприклад, для створення технологічного тваринницького господарства в Україні Данії потрібно інвестувати у будівництво. Оскільки фінансові операції всередині країни проводяться у грошовій одиниці України, датська компанія має частину своєї валюти перевести в гривню. Попит на гривню росте, зміцнюється і її курс.

Від чого залежить курс валют у країні?

  1. Економічна ситуація в регіоні. Такі параметри, як ВВП, ВНП, інфляція, рівень працевлаштування  громадян, баланс економіки, багато в чому визначають динаміку курсу. Сильна економіка вивозить товари на експорт та сприяє вливанню міжнародних інвестицій, тому попит на валюту підвищується, як і її курс.
  2. Функціонування банківської системи та курс валют у банках. Скуповуючи іноземну валюту, пускаючи її в оборот, використовуючи фінансові резерви, національні банки забезпечують стабільність грошової одиниці.
  3. Рух капіталу. Посилена купівля іноземної валюти у країні приводить до падіння національної та зростання курсу першої.
  4. Довіра до валюти всередині країни та на світовому рівні. Геополітична ситуація, положення держави на міжнародній арені, стосунки з країнами-сусідами та інші фактори формують довіру до грошової одиниці.

Прикладом того, як курс в обмінниках обвалився, є світова криза 2008 року. Сталося падіння європейських та американських індексів, що призвело до знецінювання й української гривні. Ще один епізод – 2014-2015 роки, коли курс долара стосовно гривні виріс втричі.